Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas: +48 85 879 79 50 deafInformacja o MOPR w PJM sign languageTłumacz języka migowego

Poradnik interesanta

Zasiłek dla opiekuna

Od dnia 1 listopada 2018 r. wysokość zasiłku dla opiekuna wynosi 620,00 zł miesięcznie i przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z dniem 1 lipca 2013 r.

Zasiłek dla opiekuna przysługuje:

  • za okresy od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych  w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.;
  • od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r.   o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zasiłek dla opiekuna nie przysługuje za okresy, w których:

  • osobie ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub
  • na osobę wymagającą opieki innej osobie zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego.

Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do zasiłku dla opiekuna.
Ustalenie członkowi rodziny osoby sprawującej opiekę prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub świadczenia pielęgnacyjnego z związku z opieką nad inną osobą nie powoduje utraty prawa do zasiłku dla opiekuna.
W przypadku, gdy o zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników świadczenie to przysługuje odpowiednio:

  • rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
  • małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.   

Prawo do zasiłku dla opiekuna ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie  o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku dla opiekuna ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
W przypadku upływu terminu, na który została wydana decyzja, w związku z utratą ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku dla opiekuna, w związku z uzyskaniem nowego orzeczenia, ustala się na wniosek.
Za osobę pobierającą zasiłek dla opiekuna opłacana jest składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podstawy wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych – przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę. 

Wymagane dokumenty:

  • oświadczenie o podleganiu/niepodleganiu ubezpieczeniom zdrowotnym z innego tytułu, o którym mowa w art. 5 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • oświadczenie o podleganiu/niepodleganiu ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.

Do pobrania formularz wniosku o zasiłek dla opiekuna

Osoba ubiegająca się o ww. świadczenie powinna do wniosku dołączyć wymagane kopie dokumentów. Natomiast oryginały tych dokumentów okazać do wglądu.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Dział Świadczeń Rodzinnych
Klepacka 18 
15-634 Białystok
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy:
poniedziałek - 8:00 – 17:00
wtorek - piątek - 7:30 – 15:30
sobota, niedziela – nieczynne

Obsługa klienta:
poniedziałek - 8:00 – 16:45
wtorek - piątek - 7:30 – 15:15 

Wykaz telefonów Działu Świadczeń Rodzinnych:

Informacja w sprawach świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jednorazowego świadczenia „Za życiem”.

85-748-98-59

Informacja w sprawach dodatków mieszkaniowych, dodatków energetycznych, programu osłonowego w zakresie zmniejszenia wydatków mieszkańców Miasta Białegostoku z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

85-742-29-00

Kancelaria

85-748-98-48
fax/85 733-03-18
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekcja Dłużnika Alimentacyjnego

85-748-98-51

Sekcja Świadczeń Nr 1
świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, jednorazowe świadczenie „Za życiem”, świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

85-733-03-04
85-741-04-90
85-733-03-09
85-741-01-44

Sekcja Świadczeń Nr 2
świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, jednorazowe świadczenie „Za życiem”, świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

85-733-03-16
85-733-03-17
85-748-98-50
85-733-03-12

Sekcja Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego 
świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, jednorazowe świadczenie „Za życiem”.

85-748-98-54

Sekcja Weryfikacji Świadczeń
świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, jednorazowe świadczenie „Za życiem”, świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

85-748-98-43
85-748-98-44
85-748-98-52
85-733-03-10

Sekcja Dodatków Mieszkaniowych
dodatki mieszkaniowe, dodatki energetyczne, program osłonowy w zakresie zmniejszenia wydatków mieszkańców Miasta Białegostoku z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

85-742-29-20
85-742-29-25

  

 Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

  1. Świadczenia, których dotyczy koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to:
    • świadczenia rodzinne (z wyłączeniem jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka)
    • świadczenia opiekuńcze
  2. Zasady koordynacji obowiązują w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii (z wyjątkiem Grenlandii i Wysp Faro), Estonii, Finlandii, we Francji (także na obszarze Reunion, Martyniki, Gwadelupy i Gujany Francuskiej), Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Niemczech, Holandii, Polsce, Portugalii (w tym na Maderze i Azorach), Rumunii, na Słowacji,  w Słowenii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii w tym  na Gibraltarze (zasady nie obowiązują natomiast na Wyspie Man i Wyspach Normandzkich), Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
  3. W przypadku gdy matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka lub członek rodziny tych osób przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wniosek składa się do organu właściwego, tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o dane świadczenie. Przyjęty wniosek wraz z dokumentami organ właściwy przekazuje wojewodzie, który ustali, czy w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
  4. W celu przyśpieszenia procedury związanej z rozpatrywaniem wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń opiekuńczych, w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, należy dołączyć do wniosku wypełnione oświadczenie, znajdującego się na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, które jest do pobrania pod adresem:
    Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego 
    Szczegółowe informacje o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem:
    https://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/

Obowiązujące przepisy prawne dotyczące świadczeń opiekuńczych

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
  2. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
  3. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych.
  4. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
  5. Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
  6. Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.
  7. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.
  8. Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 września 2023 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 r.
  9. Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października  2019 r. w sprawie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2020.
Edytuj
Na skróty
Zobacz także
Kontakty
Najważniejsze dane kontaktowe
w jednym miejscu.
E-Usługi
Załatw sprawę przez Internet, w sposób szybki i wygodny nie wychodząc z domu.
Zasiłek pielęgnacyjny
Przysługuję m. in. niepełnosprawnemu dziecku i seniorom.
Dodatek mieszkaniowy
Forma pomocy związania z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2023 r. wynosi 2 458,00 zł miesięcznie.

Becikowe
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Sprawdź również
Ważne instytucje i programy